fbpx

Enter your keyword

Jak wyszkolić naprawdę dobrą kadrę menedżerską?

Jak wyszkolić naprawdę dobrą kadrę menedżerską?

Jak wyszkolić naprawdę dobrą kadrę menedżerską?

Ustal, czego oczekujesz

Często dobrym rozwiązaniem jest profesjonalne szkolenie menedżerskie. Żeby jednak szkolenie przyniosło oczekiwany efekt, niezwykle ważne jest jego odpowiednie przygotowanie. I to nie tylko od strony firmy szkoleniowej. Jako właściciel firmy, czy pracownik HR ( lub inna osoba zlecająca szkolenie) im lepiej sprecyzujesz swoje oczekiwania i im bardziej pozwolisz trenerowi poznać swoją firmę i jej specyfikę, tym lepiej trener przygotuje się do prowadzenia szkolenia. Zoptymalizuje je pod kątem twojej firmy, uwzględni twoje oczekiwania i poprowadzi szkolenie w taki sposób, by było odpowiedzią na potrzeby Twojej firmy.

Wyrwij się ze schematu

Nie od dziś wiadomo, że każdy człowiek jest inny, ma inne potrzeby, zwraca uwagę na inne rzeczy. Chociaż wydaje się to oczywiste, wielu sprzedawców oferuje taki sam produkt każdemu klientowi, nie wysilając się na dopasowanie oferty do nabywcy. Podobnie jest ze szkoleniami menedżerskimi. W różnych firmach pracują różni ludzie, a więc potrzeby firm również będą odmienne. Dlaczego więc wiele firm szkoleniowych oferuje jednakowe szkolenia dla menedżerów różnych przedsiębiorstw? Przyjrzyjmy się przyczynom takich zachowań. Często jest to rozwiązanie pomagające oszczędzić czas zarówno trenera, jak i zleceniodawcy. Przykładowo. Firma przesyła Ci katalog, wybierasz szkolenie z pośród dostępnych, umawiacie się na cenę. Jednak czy takie szkolenie będzie efektywne? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje oczekiwania nie zostaną spełnione, ponieważ… nie przedstawiłeś ich trenerowi. Brzmi banalnie, jednak jest to często powtarzający się schemat zachowań.

Weź odpowiedzialność za swoje decyzje

Brak chęci sprecyzowania oczekiwań, czy braku przedstawienia specyfiki firmy wymusza na trenerze improwizację i samodzielny wybór programu szkolenia, który nie zawsze okazuje się trafny. Wybór firmy szkoleniowej należy do Ciebie. Od Ciebie zależy, czy wybierzesz łatwiejszą, ale mniej efektywną drogę wyboru szkolenia z katalogu, czy zdecydujesz się na współpracę z trenerem, który wysłucha Twoich oczekiwań, a następnie poprowadzi szkolenie w taki sposób, by było ono odpowiedzią na potrzeby Twojego przedsiębiorstwa. 

Pamiętaj, że Twój czas poświęcony na rozmowę z trenerem zaowocuje efektywnym szkoleniem i stworzeniem takiej kadry menedżerskiej, jakiej oczekujesz.

Określ specyfikę pracy menedżerów

W jaki sposób firma szkoleniowa dostosuje program szkolenia do indywidualnych potrzeb Twojej firmy? Najpierw przeprowadzona jest rozmowa, podczas której badane są potrzeb klienta, analizowane są jego oczekiwania, a następnie tworzony jest program szkolenia, który uwzględnia rozwój ustalonych kompetencji. Doświadczony trener wie, na jakie zagadnienia powinien szczególnie zwrócić uwagę, a także dostosowuje sposób prowadzenia danego szkolenia do dynamiki i specyfiki grupy. Nie zapomnij mu jej przedstawić. Inaczej bowiem powinno się podejść do szkolenia menedżerów, którzy zarządzają małą grupą pracowników, inaczej gdy zespół jest większy. Istnieje różnica w zarządzaniu zespołem, który znajduje się w tym samym budynku, a zarządzaniem osobami, które stacjonują w różnych miejscach.

Im lepiej dasz poznać swoją branżę i charakter pracy menedżerów trenerowi, tym lepiej dopasuje on case study do specyfiki Twojej firmy. Ponadto przygotuje treść szkolenia w taki sposób, by Twoi menedżerowie mogli od razu przenieść jak najwięcej wiedzy na żywy organizm firmy.

Pozwól trenerowi działać

Podczas sesji szkoleniowej to nie teoria, a umiejętność zastosowania nowo poznanych zagadnień w praktyce jest najważniejsza. Jedno szkolenie, z którego uczestnicy wyniosą praktyczne umiejętności jest warte o wiele więcej, niż seria szkoleń wypełniona treścią, z której uczestnik nigdy nie skorzysta. Wiedza sama w sobie nie na wiele się zda, jeśli nie zostanie wprowadzona w życie. Mając tę świadomość, dobry trener uczy, jak wprowadzić nabyte umiejętności w praktykę i dba o to, by szkolenia przynosiły zamierzone efekty.

Częstą praktyką jest również weryfikacja postępów robionych przez uczestników, dzięki czemu jako zleceniodawca możesz być pewien, że inwestując w szkolenie nie wyrzuciłeś pieniędzy w przysłowiowe błoto.

Wybierając szkolenie dla menedżerów z Twojej firmy pamiętaj, jak ważne jest dobrze przeprowadzone badanie potrzeb. Wyraźnie mów o swoich potrzebach i oczekiwaniach, pozwalając jednocześnie na inwencję trenera. Zaufaj jego doświadczeniu, a następnie ciesz się pełną pasji działania i kompetentną kadrą menedżerską.

Related Posts

No Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.