fbpx

Enter your keyword

Jaki powinien być dobry menedżer?

Jaki powinien być dobry menedżer?

Jaki powinien być dobry menedżer?

Sekret dobrze prosperującej firmy

Nie jest tajemnicą, że filarem dobrze prosperującej firmy jest wykwalifikowana kadra menedżerska, która nie boi się wyzwań. Jak więc mieć pewność, że menedżerowie będą naprawdę dobrze przygotowani do prowadzenia zespołu ku wyznaczonym celom? Jednym ze sposobów może być dobrze przeprowadzone szkolenie menedżerskie (o tym, jak przygotować się do zorganizowania szkolenia, a tym samym zwiększyć jego efektywność, możesz poczytać tutaj)

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki powinien być dobry menedżer, ponieważ w różnych firmach potrzebni są różni menedżerowie – czasem lepszym liderem zespołu będzie kolega, który dostał awans, a w innym przedsiębiorstwie kluczowe będzie zatrudnienie dyrektora, który zdystansowany, silną ręką poprowadzi firmę do wyznaczonego celu. Wszystko zależne jest od profilu zarządzanej grupy, a także od charakteru samego przedsiębiorstwa i specyfiki branży.

Więcej niż zarządzanie

Jeśli chodzi o szkolenia kadry menedżerskiej niezwykle ważne jest, by nie była poruszana jedynie kwestia szeroko pojętego zarządzania, lecz także, jak tworzyć zgrany zespół, w którym ludzie, choć często zupełnie różni – chętnie współpracują dzieląc się swoimi talentami. Menedżerowie powinni posiadać umiejętność zarządzania zadaniami w taki sposób, by uwzględniać indywidualne predyspozycje pracowników i delegować zadania tak, by ich wykonanie przynosiło pracownikom satysfakcję.  Stanie się ona bowiem sama w sobie niesamowitą motywacją. By zespół był dobrze zmotywowany, ważne jest, by tej motywacji nie zabrakło menedżerowi. Jak tego dokonać?

Zaangażowanie i motywacja

Najlepsi menedżerowie to ludzie, którzy myślą o sukcesie firmy podobnie jak jej właściciel. By tak się stało zaangażowanie w rozwój i przychód firmy powinno iść w parze z udziałem w zysku. Jednak istnieje także (często ważniejsza!) motywacja pozafinansowa… i tutaj znowu wracamy do umiejętności zdobywanych na sali szkoleniowej.

Dobrze przeszkolony menedżer potrafi sprawić, by pracownik poczuł się ważny i miał świadomość, że jest istotnym ogniwem napędzającym firmę. Takie podejście z pewnością pozytywnie wpłynie na zaangażowanie, które jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju przedsiębiorstwa.

Doskonale obrazuje to przykład opowieści napisanej przez Piera D’Aubrigy’ego.

„Pewien mędrzec zapragnął zrozumieć, co pobudza ludzi do pracy przez całe życie. Poszedł do kamieniołomu i ujrzał tam człowieka pracującego z mozołem kilofem i dłutem.

– Co robisz? – spytał go.

– Łupię kamienie dla mojego przeklętego pana. Haruję cały dzień za kawałek chleba…

Po czym, wciąż tak przeklinając, kontynuował pracę. Drugiego robotnika mędrzec zapytał o to samo.

– Pracuję, żeby móc zapłacić za dom i nakarmić dzieci. Jeszcze parę miesięcy i spłacę swoje długi… – odpowiedział tamten.

Mędrzec znalazł trzeciego robotnika i jego też spytał o to samo. Mężczyzna, odrywając się od pracy, podniósł głowę i mędrzec ujrzał twarz o radosnym i dumnym wyrazie.

– Czy nie widzisz przyjacielu? – powiedział, wskazując na jeszcze nie ukończony budynek w oddali. – Buduję katedrę!”

Nie jest ważne, jaką pracę wykonujemy, ale z jaką pasją i zaangażowaniem do niej podchodzimy. Wielki sukces składa się bowiem z wielu małych osiągnięć.

Komunikacja kluczem do sukcesu

Dobry menedżer potrafi komunikować się ze swoim zespołem, wyraźnie rozmawia o oczekiwaniach, jednocześnie pilnuje, by pracownik otrzymał informację zwrotną dotyczącą wykonywanych zadań. Ważne, by komunikacja działała sprawnie w dwie strony- menedżer powinien bowiem słuchać wypowiedzi zespołu i brać pod uwagę jego zdanie. Takie działanie pozwoli nie tylko spojrzeć na firmę z innej perspektywy, lecz także stwarza okazję do lepszego poznania pracowników. Menedżer postępujący w ten sposób nie będzie miał kłopotu ze stworzeniem indywidualnych planów rozwojowych pracowników i przydzieleniem zadań odpowiadających posiadanym kompetencjom.

Zespoły są najlepszym sposobem jaki wymyśliła ludzkość, aby zrobić użytek z wyjątkowości każdego człowieka. Skoro tak jest to praca nad budowaniem zespołu i komunikacją w nim powinna być głównym zadaniem menedżerów, jak również samych członków tych zespołów. Każdy woli bowiem pracować w środowisku, które osiąga cele i co najważniejsze – daje poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Co ciekawe zespoły są również motorem zaangażowania we wszystkich branżach. Pokazują to badania przeprowadzone przez HBR w 2019r.*:

Nauka na błędach

Pamiętajmy również, że człowiek uczy się przez całe życie. Ważnym jest, by uczyć się na błędach… najlepiej cudzych. Dobry menedżer powinien uczyć się nie tylko podczas szkoleń, lecz także czerpać wiedzę z doświadczenia innych ludzi. Pozwoli to uniknąć cudzych błędów i nastawić się na działania, które przyniosą więcej pożytku. Warto pamiętać o tym, że zmotywowany menedżer, który jest otwarty na wyzwania i odpowiednio przygotowany do swojej roli to prawdziwy skarb firmy, dlatego inwestycja w jego rozwój jest niezbędnym elementem rozwoju przedsiębiorstwa.

*źródło: Harvard Business Review – listopad 2019 str. 55

No Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.