fbpx

Enter your keyword

Koncepcja boyda – dostosowanie się do zmienności

Koncepcja boyda  – dostosowanie się do zmienności

Koncepcja boyda – dostosowanie się do zmienności

Ostatnio zastanawiałem się nad tym co jest ważniejsze – wykonanie zadania w określonym czasie, czy też dopracowanie tematu na 150%, ale z przekroczeniem ustalonego terminu. Oczywiście idealnie byłoby  wykonać projekt w terminie i najlepiej na poziomie ponadprzeciętnym, ale życie pokazuje, że zazwyczaj trzeba jednak stanąć przed wyborem i…podjąć odpowiednią decyzję.

O tym w dzisiejszym artykule.

Przemierzając przestrzeń Internetu natknąłem się na ciekawe artykuły na temat koncepcji Boyda i Pętli O.O.D.A.  Obecnie stanowi ona istotny fragment doktryny wojennej USA, ale jest też mocno powiązania z decyzjami podejmowanymi przez Ciebie i mnie w codziennym życiu. Brzmi nieco intrygująco, prawda? 😊

Myśli, które doprowadziły do sukcesu

John Boyd był Pułkownikiem wojsk USA. Stał za koncepcją nowoczesnej walki powietrznej. Zasłynął ze swoich sukcesów, w których zaszokował wszystkich skutecznością działania. Na początku wojny w Wietnamie wynik strat (samolotów) wynosił 1:1. Wietnamczycy (i ich sojusznicy) wykorzystywali w walkach radzieckie myśliwce MiG-15, podczas gdy Amerykanie latali o wiele gorszymi samolotami F-86 Sabre. Nic więc dziwnego, że gdy zimą 1952 r. za sterami usiadł Boyd, zaskoczył obie strony konfliktu osiąganymi wynikami. Pod koniec wojny piloci F-86 zestrzelili 792 MiG-y i stracili tylko 78 Sabres, odnotowując stosunek zwycięstw do strat 10: 1.

W jaki sposób Siły Lotnicze dokonały niemożliwego? Boyd podejmował trafne decyzje i potrafił doskonale dostosować swoje reakcje do panujących warunków. Zależało mu, żeby znaleźć i opisać wzór dla swoich działań. Pragnął dowiedzieć się, dlaczego myśliwiec odrzutowy F-86 osiągnął tak wysoki współczynnik zwycięstwa nad lepszym przeciwnikiem.

Zauważył, że nie wystarczy raz podjąć decyzję, ale podejmowane decyzje łączą się w ciąg wydarzeń… Dostrzegł, że o skuteczności walki decyduje nie tylko siła, ale także szybkość działania i szybkość podejmowanych, decyzji przesądzających o zwycięstwie. Ale było coś jeszcze. I to „Coś” okazało się być kluczem. Chodzi o umiejętność reagowania w sposób adekwatny do bieżącej sytuacji. Umiejętność skutecznego i szybkiego dostosowania się do panujących warunków.

Tak powstała Teoria EM, która głosiła, że sukces F-86 w Korei nie mógł być przypisany szczęściu, ani też nie odzwierciedlał umiejętności pilotów. Decydujące znaczenie miało to, że F-86 dzięki swojej zwinności mogły szybciej przechodzić do kolejnych manewrów, niż radzieckie MIG-15.

Stworzoną przez siebie koncepcję, której źródłem i metaforą są wyniki starć między samolotami amerykańskimi i wietnamskim John Boyd opracował i przełożył na niesamowicie skuteczną strategię działania w kwestii podejmowania decyzji.

Czym właściwie jest Pętla O.O.D.A.

Pętla OODA jest to model optymalnego podejmowania decyzji i innowacji w obliczu niepewności.

Elementami cyklu OODA są fazy określone przedziałem czasowym:

1. Obserwacja zdarzeń

2. Orientacja, czyli ich analiza

3. Decyzja, co zrobić dalej

4. Act., czyli działanie

OODA to jednak coś więcej niż te 4 elementy. Boyd powiązał ze sobą różne dziedziny nauki i pokazał, w jaki sposób ich poznanie daje przewagę w biznesowej rzeczywistości.  

Dlaczego wszechstronność myślenia i znajomość różnorodnych koncepcji jest taka ważna?

Ponieważ, by w skuteczny sposób stosować cykl O.O.D.A. należy utworzyć w swojej głowie tzw. ścieżki mentalne, czyli obmyśleć gotowe schematy rozwiązań problemów – zarówno tych realnych, jak i abstrakcyjnych. Ścieżki mentalne to nic innego jak sposoby działania, na które sami możemy wpaść lub…skorzystać z powstałych teorii i doświadczeń innych ludzi. Znając różne sposoby działania łatwiej jest oszacować w głowie schemat, który po prostu zadziała. I wprowadzić go błyskawicznie w życie, gdy będzie taka potrzeba.

Skuteczne wykorzystywanie cyklu OODA opiera się nie tylko na trafnej analizie (orientacji), lecz także na szybkości działania – im lepsze będzie tempo wykonania poszczególnych faz, tym szybciej jesteśmy w stanie reagować na kolejno następujące po sobie wydarzenia. Wówczas możemy zwinnie pokonać przeciwnika wybijając go z jego cyklu OODA. Szybkie działania często wydają się być nieprzemyślane i niezbyt trafne, jednak sukces Boyda pokazuje, że podjęcie decyzji szybciej niż przeciwnik może determinować zwycięstwo. Należy zwrócić uwagę, że cykl nie kończy się na jednorazowym podjęciu decyzji – chodzi o kolejne reakcje, obserwacje, analizy, a następnie poprawianie swoich działań poprzez podejmowanie decyzji lepszej i bardziej adekwatnej do sytuacji, niż poprzednia. I tak aż do osiągnięcia oczekiwanego skutku. Czas jest ważniejszy niż perfekcja, ponieważ swoje działania zawsze można poprawić – jeśli natomiast zabraknie czasu, może okazać się, że nie ma możliwości na wykonanie jakiegokolwiek działania.

Cykl OODA można wykorzystywać nie tylko podczas wojny, ale także traktować go jako swojego sprzymierzeńca w walce z napotykanymi kłopotami w codziennym życiu.

Zastosowanie modelu OODA w biznesie

„Musimy mieć w głowie obraz, który nazywamy orientacją. Następnie musimy podjąć decyzję, co będziemy robić, a potem ją wdrożyć. . . . Następnie patrzymy na wynikającą akcję, plus naszą obserwację, i przeciągamy nowe dane, nową orientację, nową decyzję, nowe działanie,
 w nieskończoność.” – John Boyd

Zastosowanie pętli OODA w biznesie wymaga jej zrozumienia. By móc ją zastosować, należy zebrać zbiór gotowych koncepcji mentalnych, które zostały już przez kogoś przetestowane. Wskazana jest obserwacja sposobów działania różnych firm i wyciąganie wniosków z ich doświadczeń. Studiowanie przypadków zachowań pozwala wychwycić, co sprawdziło się w danej sytuacji, a czego lepiej unikać.  Kiedy posiadasz w głowie zestaw gotowych odpowiedzi na daną sytuację, możesz znacznie szybciej zareagować, gdy znajdziesz się w podobnych okolicznościach. Oczywiście istnieje ryzyko, że dany sposób nie zadziała, jednak i tak jesteś o krok przed ludźmi, którzy dopiero wymyślają koncepcję, która u Ciebie zawiodła. Należy wtedy dalej orientować się, decydować i działać – wygrywa wówczas ten, kto przechodzi przez następujące po sobie pętle O.O.D.A. szybko, ale przede wszystkim SKUTECZNIE.

Zasady Pętli O.O.D.A. idealnie podsumował były marszałek lotnictwa USA i instruktor, Curtis Sprague. Powiedział on, że istnieją dwie ogólne zasady, o których należy pamiętać próbując zrozumieć pętlę OODA:

  1. Konflikt wygra ta osoba lub organizacja, która przejdzie przez udane, następujące po sobie pętle OODA szybciej niż przeciwnik.
  2. Szybkie zapętlenie OODA z Twojej strony „resetuje” Pętlę OODA przeciwnika, powodując zamieszanie – „wybija go” z tropu i odsyła z powrotem do punktu wyjścia.

Szybkie podejmowanie właściwych decyzji dzięki zastosowaniu Cyklu O.O.D.A. z pewnością pomoże wygrać biznesowe walki z konkurencją i stać się liderem w swojej dziedzinie. Zastosowanie Pętli O.O.D.A. w skuteczny sposób pomaga zachować proporcję pomiędzy jakością, a czasem realizacji zadań. Działaj, obserwuj, analizuj, popraw, działaj i… obserwuj, jak wkraczasz na kolejny poziom jakości. Nawet najmniejszy krok do przodu sprawia, że jesteś dalej niż konkurenci, którzy dopracowują swoje plany, ale… wciąż doszukując się braków, nie wcielają ich w życie.

Źródło:

  1. https://www.artofmanliness.com/articles/ooda-loop/
  2. https://www.mayooshin.com/the-ooda-loop-john-boyd/