fbpx

Enter your keyword

Postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne

Styczeń często budzi skojarzenia z noworocznymi postanowieniami. Nic dziwnego. Zazwyczaj wraz z nowym rokiem układamy nowe plany, wybieramy cele, które chcemy osiągnąć. Tymczasem w lutym obserwujemy, jak spada liczba osób odwiedzających siłownię, chociaż karnety zostały zakupione już z wyprzedzeniem… Tak przynajmniej było w ubiegłych latach – obecnie bowiem – na początku 2021  roku siłownia wydaje się być mglistym marzeniem. Pewnie w tym roku nasze postanowienia są inne niż przed rokiem, dwoma czy pięcioma. Ale jestem przekonana, że są. Może nawet mamy więcej determinacji, by je urzeczywistnić. Siła noworocznych postanowień wg mnie nie leży jednak w tym, czy je zrealizujemy czy nie. W tym przypadku najważniejsza jest DROGA do celu. To w jak zmierzymy swój sukces. To, czy jestem lepszym sportowcem (tenisistką konkretnie ?) mogę zweryfikować biorąc udział w zawodach, ale… co w sytuacji, w której zawody się nie odbędą, a siłownia wcale nie zostanie otwarta? Jak wówczas zmierzyć swój sukces?

Postanowienia noworoczne oczywiście nie muszą być związane ze sportem. Podejmujemy wyzwania w życiu prywatnym i zawodowym. Tomek w  tym roku chciałby otworzyć dobrze prosperujący sklep internetowy ze szkoleniami e-learningowymi, w którym szkolenia online w swojej efektywności nie będą odbiegały od szkoleń stacjonarnych. Cel dość łatwo mierzalny, trochę trudniejszy w realizacji, ale jak najbardziej możliwy. Rzeczywistość, z którą od ubiegłego roku dane jest nam się zderzyć zdecydowanie sprzyja kreatywnym rozwiązaniom, a platforma e-learningowa pozwoli przekuć wyobrażenia w ćwiczenia o ciekawej formie i treść przekazaną w niebanalny sposób. Mam nadzieję, że podołamy temu zadaniu i na koniec roku będzie można wpisać sklep z e-learningami na listę osiągniętych celów.

Jak zmierzyć swój sukces?

Nic tak nie zniechęca do spisywania postanowień noworocznych (i nie tylko) jak kolejne niedotrzymane postanowienia. Warto więc podejmować wyzwania, które jesteśmy w stanie zrealizować. Często jednak bywa tak, że wybraliśmy cel, który możemy i chcemy osiągnąć, a jednak po pewnym czasie okazuje się, że wszystko spoczęło jedynie na planach… Co takiego blokuje nas przed realizacją postanowień?

Porażki w tym zakresie często nie wynikają z tego, że nie stać nas na ich dotrzymanie i osiągnięcie zamierzonego celu, a raczej dlatego, że podchodzimy do postanowień entuzjastycznie, ale mało strategicznie. Bo cóż to znaczy w 2021 r.:
będę czytała więcej wartościowych książek
schudnę
będę aktywna sportowo
będę więcej czasu spędzała z rodziną niż w pracy
Albo to co mi najbliższe na 2021 r. – będę lepiej grała w tenisa.

Po pół roku – wracając do swoich postanowień – może okazać się, że nie posunęliśmy się ani o centymetr w ich realizacji. Warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

Co jest moim celem?

Czy jak schudnę kilogram to już cel uznam za osiągnięty? A może lepszą miarą będzie, że zmieszczę się w ulubione dżinsy?

Co – jakie DZIAŁANIE – zbliży mnie do osiągnięcia celu? Przykładowo: cel spędzania więcej czasu z rodziną można „ubrać” w działania – wspólnej gry w planszówki raz w tygodniu, wspólnych obiadów/kolacji w określonej częstotliwości.

Wróćmy do mojego postanowienia „będę lepiej grała w tenisa”. Polepszanie się w jakiejkolwiek dziedzinie nigdy nie jest łatwym zadaniem – szczególnie, jeśli sami dla siebie jesteśmy motorem napędzającym i nie ciąży na nas żadna presja z zewnątrz. Jest to dość skomplikowana sytuacja, ponieważ chęć udowodnienia sobie samemu „potrafię to zrobić” często bywa naprawdę silna.

Wówczas warto ustawić cel – np. wygram turniej amatorski, ligę amatorską lub więcej meczy w lidze niż w roku poprzednim.

Szukając działań, które zbliżą mnie do celu, trzeba jeszcze stanąć oko w oko z oceną swoich umiejętności – w interesującym mnie przypadku – który z elementów mojej gry w tenisa jest najsłabszy? Albo poprawienie którego z elementów uczyni mnie skuteczniejszą na korcie? (Wbrew pozorom nie jest to to samo pytanie, ale na ten temat innym razem przy okazji rozważań o tym, czy lepiej pracować na słabych czy na mocnych stronach). W przypadku pierwszego pytania bez zastanowienia odpowiem, że najsłabszy mam serwis – zatem przekładając mój cel na działania mogę postanowić, że na każdym treningu poświęcę 15 minut na trening serwisu… chociaż zdecydowanie bardziej wolę inne elementy treningu.

To, czy uda mi się zrealizować cel związany z lepszą grą w tenisa mogę sprawdzić biorąc udział w turnieju amatorskim. Co jednak, jeśli okaże się, że z przyczyn, na które nie mam wpływu turniej się nie odbędzie? Albo, gdy dzień przed meczem okaże się, że zostałam objęta kwarantanną i najzwyczajniej w świecie nie mogę wyjść z domu? Dlatego tak ważne jest bycie „tu i teraz”. Odkładanie rzeczy na potem zazwyczaj zmienia się w „może kiedyś to zrobię”, a następnie w „nigdy”. O wiele lepiej jest podzielić sobie cel na drobniejsze, które mogę zrealizować w obecnym momencie (bądź w ciągu najbliższych kilku dni), ale przede wszystkim takie, których postęp jestem w stanie weryfikować. Świadome podejście do chwili obecnej ma oczywiście więcej zalet. Myśląc bardziej o bieżącym momencie, odciągam umysł od przykrych scenariuszy, które pisze wyobraźnia tworząc powody do zmartwień. Nie oznacza to oczywiście, że nie należy myśleć o przyszłości. Chodzi o ilość poświęconej uwagi i jej odpowiednie rozdysponowanie, które pozwala czerpać przyjemność z danej chwili zamiast zbytniego przejmowania się tym, co może się wydarzyć.

W tym roku zamierzam bardziej świadomie wykorzystywać każdą chwilę- na treningu, w pracy, czy podczas grania w planszówki 🙂

Spełnienie postanowień noworocznych

Mamy już spisane możliwe do spełnienia postanowienie noworoczne. Co zrobić by cieszyć się z jego realizacji? Przede wszystkim należy wytrwale dążyć do upragnionego celu rozkładając go na małe kroki. Powinno się zadbać, by każdy z tych kroków można było zmierzyć. Trzeba skupić swoją uwagę nie tylko na efekcie końcowym, ale skoncentrować się na tym, jakie działanie możemy w danej chwili podjąć i… zrobić to ? Ważne też, by nie denerwować się na rzeczy, na które nie mamy wpływu i zawsze szukać pozytywnych stron- nawet jeśli nie jest to łatwe.

Kierując się tymi wskazówkami z pewnością uda Ci się przekuć postanowienia noworoczne w możliwe do realizacji cele biznesowe.

Related Posts