fbpx

Enter your keyword

Razem czy osobno?

Razem czy osobno?

Razem czy osobno?

Pisząc kolejny program szkolenia z zespołowości zacząłem zastanawiać się nad tym jak odróżnić myprawdziwy zespół od zespołu udawanego. Do tych przemyśleń skłoniła mnie jeszcze wczorajsza wypowiedź jednego z uczestników spotkania, w którym miałem okazję uczestniczyć i który powiedział „kiedy byłem bardzo chory, podjąłem prawdziwą decyzję – decyzję, że sam się wyleczę”. Widziałem go wczoraj i wiem, że decyzja został w 100 % wdrożona w życie – człowiek chodzi – a nie chodził, jest sprawny – a nie był…

Czy można więc powiedzieć, że prawdziwa decyzja to decyzja, która jest skuteczna? Prawdziwa decyzja to wdrożona decyzja? A może prawdziwa decyzja to wdrożona i skuteczna decyzja?

Pytania są inspiracją do poszukania w sobie odpowiedzi – ja zaś wiem,  że decyzja, którą podjąłem dwa tygodnie temu o powrocie do regularnego biegania 3x w tygodniu –  nie jest prawdziwa – bo nie biegam. A przecież mogę.

Wracając do zespołów – prawdziwy zespół to ludzie, którzy świadomie podjęli decyzję, że chcą być zespołem i to konsekwentnie realizują. Wiele się mówi i szkoli z „budowania zespołu”  – menedżerowie spędzają długie godziny dumając i zapisując kartki flipcharta z nagłówkiem „Metody budowania zespołu”. A potem wracają do swoich zespołów i zaczynają to wszystko robić, często zapominając powiedzieć „Chcę, abyśmy tworzyli zespół. Prawdziwy. Co Wy na to?”   Trochę na około budują zespoły stwarzając okazję do współpracy, rozpoznając role zespołowe poszczególnych pracowników i w końcu identyfikując dysfunkcje pracy zespołowej w swoich zespołach. A to wszystko na nic dopóki pracownicy nie będą wiedzieli co jest celem działań szefa.

Bo przecież niewypowiedziane nie istnieje.

Related Posts

No Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.