fbpx

Enter your keyword

Scenki na szkoleniu czyli defensywna jazda za wycelowaną we mnie przyczepą…

Scenki na szkoleniu czyli defensywna jazda za wycelowaną we mnie przyczepą…

Scenki na szkoleniu czyli defensywna jazda za wycelowaną we mnie przyczepą…

Nie tak dawno spędziłem kilka godzin z instruktorem jazdy, który z prawego fotela uczył mnie jazdy defensywnej. W skrócie jademówiąc uczył mnie stylu jazdy, który z jednej strony pozwala przeżyć na  polskich szalonych drogach, z drugiej pozwala dotrzeć do celu dość szybko.

Spędziliśmy ze sobą kilka godzin, po których wydawało mi się że jestem teoretycznie przygotowany i wiem jak to robić.  To przekonanie było (chyba?) podobne do tego, kiedy uczestnicy szkoleń wychodzą ze szkolenia, podczas którego byli „na nie” co do ćwiczeń symulacyjnych – scenek, ćwiczeń w parach, symulacji sytuacji na forum grupy…. Rozumiem wszystkie argumenty „to nie jest tak jak w życiu”, „poziom stresu jest wysoki” itd…, jednak….jeśli nie będę ćwiczyć jazdy defensywnej i zachowywania odpowiedniej odległości od poprzedzającego nas samochodu na pewno stracę tą wiedzę z która wyszedłem z kursu. Kształtowanie umiejętności to kształtowanie nawyków – zachowań automatycznych w pewnych sytuacjach.

Budowanie nawyków trochę trwa i nie da się ich zbudować nie ćwicząc – to dlatego podczas naszych szkoleń jest tyle ćwiczeń i oprócz pierwszych 45 minut szkolenia, trudno znaleźć dłuuuugie wykłady trenerskie. Są zastępowane ćwiczeniami, symulacjami i … tak, tak scenkami. Scenkami, których cele i forma są różne – w zależności od celu szkolenia, gotowości i poziomu bezpieczeństwa w grupie. Poza tym zauważyłem, że osoby które obserwują scenki, podobnie jak osoby biorące w nich udział mają szansę sporo się nauczyć.
Budowanie nawyków to codzienna praca, codzienne ćwiczenia i oczywiście chęć do tego aby to robić. Jeśli będzie brakowało chęci – nic z tego nie będzie…

Ćwiczenie jazdy defensywnej wspierają różne sytuacje na drogach i kiedy, podobnie jak wczoraj jadę 60 kilometrów za lawetą z wycelowaną we mnie przyczepą z hakiem, z drugiej strony będąc poganianym przez ciężarówkę błyskającą światłami, myślę o scenkach, które podobnie jak ta sytuacja nie jest naturalna, powoduje stres, ale ostatecznie przynosi dużo korzyści.

Related Posts

No Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.